NESNELER

IBEACON

“Bluetooth Düşük Enerji Teknolojisi” ile kullanıcıların telefonlarına sinyal gönderen ve vericiler sayesinde edindiği bilgileri kullanarak fayda üreten yeni nesil lokasyon uygulaması iBeacon, tüketicilere yer bildirimi göndermekten çok daha fazlasını yapıyor. Önümüzdeki yıllarda “Yeni Nesil Mikro Lokasyon Pazarlaması” olarak adını bolca duyacağımız Beacon teknolojisi, markaların tüketicilere bireyselleşmiş mesajlar ile ulaşmasında ve kişiselleştirme bazlı teklif sunabilmesinde özellikle de perakende sektörü için yeni bir dönemin habercisi. IOT Akademi bünyesinde geniş çaplı bir şekilde irdelenecek olan Beacon teknolojisini Turkcell’in de katılımı ve desteği ile gerçekleştirilecek atölye çalışmalarında deneyimleme şansı bulacaksınız.

Sanal Gerçeklik – Oculus RIFT

Kickstarter.com ‘da internet kullanıcıları tarafından fonlanarak hayat bulan ve bu sayede adından söz ettiren “Oculus Rift”, henüz erken dönemde Facebook tarafından 2 Milyar USD gibi büyük bir rakam karşılığında satın alınınca dikkatleri üzerine çekti. Bugün itibariyle “İleri Düzey Sanal Gerçeklik Deneyimi” olarak nitelendirilen ve çok yakın bir gelecekte son kullanıcılar arasında yaygınlaşmaya başlayacak olan bu teknoloji ile yakın zamanda markalar ürün ve hizmet deneyimletme anlamında alternatif bir kanala sahip olacak. Örneğin; Madonna’nın İstanbul konserine bilet bulamasanız bile, evinizin salonundan konseri sanki sahnenin en önündeymiş gibi, her açıdan izleyebileceksiniz. Benzer bir deneyimi yaşamak istiyorsanız, IoT akademi bünyesinde “Oculus Rift” , “Kinect” ve Beyin Dalgası ile çalışan nesneler sizi bekliyor.

Akıllı Saatler

Giyilebilir teknoloji pazarının büyük bir rekabet alanı haline geldiği günümüzde, tüketiciler çoktan akıllı saatleri kolunda taşımaya başladı. Satınalma ve tüketim rutinimizden, günlük iletişim süreçlerimize kadar bir çok şeyi etkileyen bu yeni mecrayı; IoT Akademi bünyesinde teknoloji ve kullanıcı deneyimi başlıkları altında teorik ve pratik olarak ele alıyoruz.

Google Glass

Google tarafından çok az sayıda üretilen ve tanıtımı yapıldığı andan itibaren büyük bir heyecan uyandıran Google Glass, yüzyılın en inovatif icatlarından biri olarak karşımıza çıktı. Herhangi bir ekrana bakmak zorunda olmadan etkileşimin ve iletişimin devam etmesini sağlayan bu ürün; gelecekte bir standart haline gelmeye aday. Şimdiden bir çok marka, akıllı gözlük uygulaması geliştirip yayına aldı bile. IoT Akademi”deki eğitim boyunca bu uygulamaları birlikte inceleyecek, son kullanıcı deneyimi yaratma ve yaratıcı fikir geliştirme çalışmaları yaparak hem çok eğleneceğiz, hem de bolca sonuç üreteceğiz.

3D Printer

Endüstri devriminden bu yana yaşanan en büyük gelişmelerden biri olarak gösterilen ve üretimin demokratikleşmesi hamlesi olarak nitelendirilen “3D Printer” teknolojisi, geleceğin ekonomisini şekillendirecek unsurların başında geliyor. Örneğin bugün; uçak firmaları stokta yedek parça bulundurmak yerine endüstriyel 3D printerlara yatırım yaparak; ihtiyacı duyulan gereçlerin anında ve istenilen yerde üretilerek kullanılabilmesi için çalışmalara başladı. Hastaneler ise organ nakli ihtiyacı olan bir hastaya, yapay organların hemen üretilerek nakledilmesi senaryosunu hayata geçmek üzere. Orta vadede ise, son kullanıcılar ve Kobiler ihtiyaçlarını kendi kaynakları ile üretebilecek hale gelecek. IoT Akademi’de de katılımcılar matbaanın keşfinden bu yana hayatımızı derinden etkilemeye aday olan bu teknoloji ile tanışma ve 3D printer ile ürün yaratma deneyimini yaşayacaklar.

Drone

Son zamanlarda adını bolca duyduğumuz Drone, aslında mobil entegreli insansız bir hava aracı. Yakın zamanda dünyanın en büyük e-ticaret platfromu amazon.com, siparişlerini dağıtmak için Drone kullanacağını duyurdu. Sigorta şirketleri ise Drone ile hasar tespiti yapmanın peşinde. Hatta NASA çoktan Drone hava trafiği için dünya çapında haritalar düzenlemeye başladı bile. Yakın gelecekte ise Drone tüketicilerin fiziksel ihtiyaçlarının bulundukları yerde giderilmesi gibi hizmet alternatifleri üretilmesine imkan sağlayacak. Örneğin, herhangi bir sağlık sıkıntısında veya acil bir durumda, ihtiyaç duyulan tıbbı araç gereçler hızlı bir şekilde bizlere ulaşacak. IoT Akademi katılımcıları ise eğitim boyunca Drone’nun teknolojik alt yapısını tanıyıp, bu teknolojiyi test etme imkanı bulacaklar.

Mobil Sensörler

Bugün elimizde tuttuğumuz mobil cihazlar, 1969 yılında Nasa tarafından aya gönderilen Apollo’nun tüm teknolojik alt yapısından 1000 kat fazla veri içeriyor. Sensörlerin yetenekleri, hiç olmadığı kadar kuvvetli bir hale geldi. Mobil sensörler ile pazarlama fikirleri geliştirmek ve tüketici deneyimi yüksek, fayda odaklı çözümler üretmek hiç olmadığı kadar kolay. IoT Akademi”deki eğitim boyunca katılımcılar bu mobil sensörleri ve yeteneklerini yakından tanıyıp, çığır açıcı uygulamaları ve nasıl yapıldıklarını inceleme şansı bulacaklar.

Robotlar

Yakın bir gelecekte robotlar evde ve işte gündelik hayatımızdaki herşeyimiz olacak. Hatta, bazı futuristlere göre; yapay zeka sayesinde bizi yönetebilme kapasitesine ulaşan robotlarla savaşmak zorunda bile kalabiliriz. Her ne kadar şu an için durum o kadar vahim olmasa da; etrafımızda yavaş yavaş robot teknolojileri göremeye başladık. Hatta seri üretim akıllı robotlar çoktan fabrikalardaki yerlerini aldı. Google, IBM, Facebook ve Intel gibi şirketler Robot teknolojilere büyük Ar-Ge bütçeleri ayırırken, çok firmayı da sessiz sedazı satın almakta. Tam da bu yüzden, IoT Akademisi’ndeki derslerimizde robot teknolojileri teknik, teorik ve pratik olarak konuşacağız. Hatta dünyanın en akıllı seri üretim robotu Nao ile eğlenceli bir atolye dersi gerçekleştireceğiz.

Mobil ve Big Data

Bugün artık mobil demek, büyük veri demek. Günümüzde tüketiciler neredeyse dokundukları her cihaz üzerinden internete erişebiliyor ve bütün bu cihazlarda farklı izler bırakıyor. Yeni nesil pazarlama dünyasında insanların bıraktıkları bu izleri takip edebilmek ve büyük veriyi anlamlandırıp stratejiye dahil etmek büyük önem kazanıyor. IoT Akademi”deki eğitim boyunca, katılımcılar BigData”yı nasıl oluşturabileceklerini ve veriyi nasıl yorumlamaları gerektiğini pratik ve teorik bir eğitimle öğrenme şansı bulacak.