29
Oca

Çocuklara 3 Boyutlu Yazıcılar

3 boyutlu yazıcılar her geçen gün hayatımızın daha çok alanında. Bu teknolojinin dönüştürdüğü sektörleri bir kenara koyup bu kez çocuklara dokunan iki projeden bahsedeceğiz. İlki “İcat çıkaran çocuklar için” sloganıyla onları üretken bireylere dönüştürmek için tasarlanan Alya 3D Printer . Çocukların 3 boyutlu düşünme yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra, eldekini tamir etmeye, yeniden kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

Çocuklar, tasarladıkları ve ürettikleri parçaları internet platformuna yükleyerek arkadaşlarıyla paylaşabilir; diğer kullanıcıların tasarladıkları parçaları indirip kullanabilirler. Mühendis bir babanın kızını düşünerek ortaya çıkardığı projenin detaylarını ve fonlanma hikayesini bizzat Ahmet Alpat’tan dinleyelim.

Bir diğer proje ise çocuklara yardım eli uzatan onlara el ve kol olan Robotel
Gönüllü olarak ihtiyaç sahibi çocuklara 3 boyutlu yazıcıları kullanarak rengarenk robot eller üretiyorlar. Üstelik bu sosyal sorumluluk projesi yakın zamanda dernekleşti ve çalışmalarını yaygınlaştırıyor.

Yağmur’un robotelinin hikayesini ve projenin detaylarını izleyelim.

Robotel Türkiye Ocak toplantısı 30 Ocak 2017 Pazartesi gerçekleşecek. İstanbul’daysanız ve katkı sağlamak isterseniz bu ücretsiz etkinliğe gidebilirsiniz. Her ay düzenli buluşarak hem gönüllü sayısını arttırıyorlar hem de daha çok htiyaç sahibi çocuğa yardım eli uzatıyorlar.

Leave a Reply