30
Ara

Nesnelerin İnterneti İnternetin İlgi Odağı Oldu

Son yılların en merak edilen konusu ve geleceği bizleri en çok heyecanlandıran konu (sizi heyecanlandırmıyor mu?) Internet of Things ​(IoT) yani nesnelerin interneti. Öyle ki “kitle fonlama sitelerinin en fazla fonlanan ve destek alan ürünlerini artık bu ürünler oluşturuyor ve bu da bize geleceği hakkında oldukça olumlu fikirler veriyor. Gelin son günlerde popüler olan 2 ürüne beraber bakalım.

 

HidrateMe: Kickstarter’ın son gözdesi olan bu proje 35.000 dolarlık hedef maliyetini birinci gününde yakalayan ve 2. gününde iki katı bütçeye ulaşmış bir ürün. Şu anda 128,554 dolar fon toplanmış görünüyor ve bu haliyle hedeflerine fazlasıyla ulaşmış durumdalar. Bu ürün, günlük su ihtiyacınızı size göre hesaplayan veya size günün belli zamanlarında su içmeyi hatırlatan akıllı bir matara diyebiliriz. Cihaz, 0.7 litre su alıyor ve renkli uyarısıyla size kendini hatırlatıyor. Ayrıca mobil uygulaması bulunan bu cihaz, uygulama ile senkronize çalışıyor ve su içme alışkanlığınızı düzene sokuyor. Ne kadar basit ve gereksiz gibi görünse de aslında çevremizde hangi cihazların internete bağlanacağını ve hayatımızda nasıl değişikliklere neden olabileceğini anlamamızda oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.

StoryHome: StoryHome henüz amacına ulaşmamış olsa da internete bağlı nesnelerin bizleri nasıl çevremizdeki insanlara, ailemizin diğer üyelerine bağlayabileceğinin güzel bir örneği. Bu cihaz özellikle çocuklar ve ailenin diğer bireyleri arasında iletişimi artırabilecek bir cihaz olarak üretlmiş. Büyükbabasından binlerce kilometre uzakta olan çocuğunuz onun hikayelerini rahatlıkla duyabilecek. Aynı şekilde bir iş seyahatiniz sırasında çocuğunuza dilediğiniz zaman bir şeyler anlatabilecek ve bunu çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

C.H.I.P: 9 dolara bir bilgisayar satın almak hayal gibi bir şey değil mi? Hele ki bu bilgisayarı istediğiniz zaman istediğiniz yeretaşıyabiliyorsunuz ve istediğiniz ekrana bağlayabiliyorsunuz dersek “yok artık” diyebilirsiniz ama bir grup girişimci bu hayali gerçeğe dönüştürdüler ve dünyanın en küçük, en ucuz bilgisayarını geliştirdiler. Üstelik bunun için 50.000 dolar fon ihtiyacı varken 2 milyon dolardan fazla fon topladılar. Bu cihaz sayesinde her ekranı artık bilgisayarınız yapabiliyorsunuz. Hatta her teknolojik cihazınızı bu küçük ürüne bağlayıp dijitalleştirebiliyorsunuz.

Nesnelerin internete bağlanması ve farklılaşması artık bu kadar kolaylaşmış durumda. Bu ve benzeri ürünlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Ericsson Mobilty Report’a göre 2020 yılına geldiğimizde yaklaşık 26 milyar cihaz internete bağlı olacak. Düşünsenize, sizin markanız, ürünününüz artık diğer 26 milyar cihaz ile bağlantı halinde olabilecek, müşterileriniz ile kullanıcılarınız ile iletişim kurabilecek. Sizce de bu alanda çalışmalar yapmanın zamanı gelmedi mi?

Leave a Reply