30
Ara

IOT Nedir? Nerelerden Takip Edilir?

Nesnelerin interneti yani “internet of things” günümüzün ve önümüzdeki yılların en önemli gündem konusu olacak gibi görünüyor. Bu nedenle bu konuya biraz temelden bakmak, temeli sağlam inşa etmek oldukça faydalı olacaktır.

Internet of things, bir nesnenin (canlı veya cansız varlığın) elektronik chip, devreler ve nano teknolojik maddeler aracılığıyla bilgisayar arasında veri aktarımı yapmasıdır. Yani bir nesne, bilgisayar ağları ile veya artık daha geniş bir genelleme ile “internet” ile konuşabiliyorsa o cihaz “IoT ­ Internet Of Things” kategorisine girebilir diyebiliriz. Bu kategoriye girebilecek o kadar çok şey var ki, günümüzde en popüler örnekleri sıralayacak olursak; akıllı saatler, buzdolapları, kombi sistemleri, televizyonlar en iyi örnekler olacaktır.

Yukardaki grafikte, 2000 yılından itibaren nesnelerin internetinin nasıl şekillendiğini ve önümüzdeki 5 yıllık kısa öngörüleri görüyorsunuz. Bu duruma göre önümüzdeki yıllarda nesnelerin interneti alanında sensörler, nesnelerin birbiri ile iletişimi ve analizi oldukça önemli konular olacak gibi görünüyor.

(Internet of things terimi ilk olarak İngiliz Fütürist Kevin Ashton tarafından 1999 yılında resmi bir dokümanda kullanılmış ve orada IoT’un M2M (makineler arası iletişim) alanının ötesine geçeceğine dikkat çekilmiştir.)

Nesnelerin interneti artık başlı başına bir iş kolu, geniş yelpazeli bir pazar haline geldiği için ilk zamanlarında olduğu gibi takip etmesi hiç de kolay değil. Bu nedenle çoğunluğu yurt dışı kaynaklar olmak üzere IoT alanında paylaşımlar yapan ve genel olarak bilgi sahibi olacağınız global kaynakları sizin için derledik. Eğer bu kaynakları yakından takip ederseniz bu pazarda oldukça iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

Internet of Things alanında takip edilebilecek kaynaklar:

IoT alanında kült bir kaynak veya mecra olduğunu söylemek pek mümkün değil. Her ne kadar popüler olsa da şirketler ve kişiler bu alanda kendilerini geliştirmeye devam ediyor ve süreç içerisinde de kült bir mecra ortaya çıkacaktır. Tabi bu sırada siz aşağıdaki mecraları takip etmeye mutlaka devam edin:

IoT Akademi

Türkiye’de IoT alanında ilk eğitimler IoT Akademi öncülüğinde Kadir Has Üniversitesi bünyesinde başlatıldı. En büyük tavsiyemiz bu eğitimlere katılmak olacaktır. Katılamayanlar ise IoT konusunda içerik ürettikleri b​log sayfalarını m​utlaka takip etmeli.

Internet of Things Consortium

Uluslar arası bir ticaret birliği olan IoT Consortium bu alanda çalışma yapan ve yapmayı hedefleyen şirketlerin toplandığı bir çatıdır diyebiliriz. Pazar ve kullanıcı araştırmaları için mutlaka takip etmelisiniz.

IoT World Forum

2013 yılından beri IoT alanında dünyanın en önemli etkinliklerinden biri olan IoT World Forum sayfasını takip ederek gelişmelerden haberdar olabilir, daha önemlisi yeni etkinliklerine katılabilirsiniz.

Internetofthings.eu

IoT üzerine kurulmuş ilk düşünce kuruluşu. Oldukça başarılı yayınlar çıkaran bu kuruluşu takip edebilir, 2009 yılından beri düzenlenen etkinliklerine siz de katılabilirsiniz.

webofthings.org

Nesnelerin interneti dünyasında standartları belirlemeye çalışan ve herkes için stabil sistemler geliştirilmesi konusunda paylaşımlarda bulunan webofthings kuruluşunu takip etmelisiniz. Yeni gelişmeleri de paylaşıyorlar.

Internet of things world

IoT world event her yıl San Francisco’da düzenlenen geniş katılımlı bir IoT etkinliğidir. Bu etkinliğe katılamazsanız bile paylaştıkları ücretsiz kaynaklar bölümünden sunumlara erişebilir, kaynakları inceleyebilirsiniz.

Intenret of things research

Bu site, düzenli araştırmalar yapan ve bu raporları ücretsiz olarak sunan bir araştırma şirketine ait. Güncel araştırmaları takip etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Evrythng

Yukarıda paylaştığımız webofthings kuruluşunun da sahipleri olan Evrhtng nesnelerin akıllandırılması konusunda oldukça iyi çalışmalar yapan bir şirket. B​loglarını​ takip etmeyi unutmayın.

Yukarıdaki kaynakları belirli aralıklarla takip etmeniz güncel kalmanız konusunda oldukça faydalı olacaktır. En güzel kaynağı sona sakladık tabi. Her gün geliştirilen yüzlerce farklı ürün arasından yeni geliştirilmiş olan “IoT ürünlerine” nasıl ulaşabiliriz sorusu herkesin kafasını karıştırıyordur.

IoT List

IoT list tam olarak nesnelerin interneti kategorisine giren yeni ürünlerin tanıtıldığı bir internet sitesi. Güzel yanı ise dilerseniz buradan satın alma da yapabiliyorsunuz.

Sizlerinde eklemek istediği blog veya web siteleri olursa bize mail atarsanız hızlıca yazımızda yer veriyor olacağız.

Leave a Reply